Významné geomorfologické javy môžu byť vyhlásené z viacerých dôvodov:
A. Dôvod vyhlásenia je anorganický jav
- PR Makovište – územie sa nachádza JV od obce Kamenec pod Vtáčnikom v pohorí Vtáčnik, na pravej strane Gepnárovej doliny. Geologicky je tvorené typickými produktami vulkanickej činnosti v pohorí Vtáčnik – pyroxenickými andezitmi a ich ekvivalentnými pyroklastikami. Procesy zvetrávania rozčlenili toto územie na množstvo skalných veží, bášt, skalných stien a osypov. PR Makovište je súčasťou Územia európskeho významu Vtáčnik.
- PP Končitá – prírodná pamiatka sa nachádza v pohorí Vtáčnik, JV od obce Kamenec pod Vtáčnikom. Je to typicky vulkanické územie so skalnými vežovitými bralami, stavebnou horninou je pyroxenický andezit, pomiestne s hojnejším biotitom. Morfologicky predstavuje výraznú skalnú skupinu vežovitých brál na hrebeni rozmodelovaných eróziou. Ich zvýraznenie bolo podmienené i rýchlejším odnosom okolitých pyroklastík. Z hrebeňa na obe strany sa vytvorili mohutné suťové osypy a kamenné moria formované gravitačným pôsobením. Dôvodom vyhlásenia bola geomorfologicky výrazná skalná skupina typická pre pohorie Vtáčnik. PP Končitá je súčasťou Územia európskeho významu Vtáčnik.
- NPR Veľká skala – územie sa nachádza v dolnom úseku Bystričianskej doliny. Vulkanické procesy dali vznik pokrovom a prúdom tvoreným pyroxenickými andezitmi. Hlboko rezaný reliéf zvýrazňujú bralá rozčlenené na vežovité útvary „kancle“. V území sa nachádza niekoľko typov odlučností (doskovitá, kvádrovitá, ihlanovitá). Územie je charakteristické výraznou scenériou skalných brál, svahov pokrytých rozsiahlymi skalnými moriami nad údolím kaňonovitého charakteru. Bystričianska dolina má v týchto miestach kaňonovitý charakter. NPR Veľká skala je súčasťou Územia európskeho významu Vtáčnik.
- PP Ostrovica – územie sa nachádza v JZ časti Vtáčnika, v blízkosti obce Kľak a je tvorené tromi výraznými skalnými vežami, ktoré sa vynímajú z blízkeho okolia do výšky asi 30 – 40 m kolmými stenami. Skalné veže sú tvorené bazaltoidnými andezitmi odolnými voči zvetrávaniu. V JZ časti rezervácie sa z málo členitého úbočia budovaného menej odolným amfibolickým andezitom vytvorilo suťové pole, ktoré má charakter malého kamenného mora. PP Ostrovica je súčasťou Územia európskeho významu Vtáčnik.
- NPR Hrdovická – kremencová hôrka nachádzajúca sa na Z obvode pohoria Tribeč v katastri obce Nitrianska Streda. Je to výrazný kremencový hrebeň ostro vystupujúci v okolitej mierne zvlnenej pahorkatinnej krajine. Je súčasťou Územia európskeho významu Hôrky a Chráneného vtáčieho územia Tribeč.
- PR Sokolec – územie sa nachádza na severovýchodnom okraji pohoria Tríbeč. Vyznačuje sa pestrou geologickou stavbou, pričom dominujúcimi a plošne najrozšírenejšími sú kremence. Morfologicky výrazný chrbát Sokolca je rozčlenený do skalných stupňov a bralných stien. Vyskytuje sa tu veľmi dobrý príklad morfologického úkazu zvaného hogback (kozí chrbát) predstavujúci kolmé úklony kremencových lavicovitých súvrství. Je súčasťou Územia európskeho významu Sokolec.
B. Dôvod vyhlásenia je iný ako anorganický
- NPR Vtáčnik – územie sa rozprestiera vo vrcholových par-tiách najvyššieho vrcholu pohoria Vtáčnik. Geologicky je územie reprezentované pyroxenickými a pyroxenicko – amfibolickými andezitmi. SZ od vrchola samotného Vtáčnika sa rozprestiera rozsiahle kamenné more. Je súčasťou Územia európskeho významu Vtáčnik.
- NPR Zoborská lesostep – územie je tvorené kriedovými vápencami s výraznými krasovými prevkami, v dolnej časti územia sa nachádza Svoradova jaskyňa, nad ňou sa rozprestiera škrapové pole. Je súčasťou Územia európskeho významu Zobor.
- PR Buchlov – osou územia je erózno-denudačný hrebeň V-Z smeru dokumentujúci treťohorný vulkanizmus vo Vtáčniku, na oboch stranách je ukončený kótami Buchlov a Žarnov. Územie je tvorené treťohornými pyroxenickými andezitmi s prítomnosťou biotitu a amfibolov, ktoré prekrývajú mohutnejšie polohy pyroklastík. Procesy erózie a denudácie spôsobili po obvode plošín ich rozpad na rad stĺpovitých, vežovitých útvarov, pri úpätí sa vytvárajú kamenné moria. Je súčasťou Územia európskeho významu Vtáčnik.
- PR Solčiansky háj – územie je tvorené menším skalnatým hrebeňom v juhozápadnej časti pohoria Tríbeč, ktorý tvoria silne zvetrané kremence vystupujúce na povrch. Dôvodom vyhlásenia je kremencová hôrka s prirodzenou kyslomilnou vegetáciou. Je súčasťou Územia európskeho významu Hôrky a Chráneného vtáčieho územia Tribeč.
- PR Dobrotínske skaly – územie v SV časti pohoria Tribeč. Geologickým podkladom je dolomitický vápenec a dolomit. Územie je vypuklý kamenitý svah s početnými terasami orientovanými na juh, sklon skalnej steny je miestami až 60 º.
C. Územia nezahrnuté do siete maloplošných chránených území
- Brložné – nachádza sa v pohorí Vtáčnik JZ od kóty Balatom, z geomorfologického hľadiska ide o výraznú stráňovú poruchu s ukážkami obrovských skalných blokov, veží a ťahovej trhliny. Je súčasťou Územia európskeho významu Vtáčnik.
- Hrádok – lokalita je situovaná na severných svahoch Bystričianskej doliny, z geomorfologického hľadiska v území vystupujú andezitové rady veží, ihiel a stienok, podliehajúce doskovitej odlučnosti aj hranolovitému rozpadu. Vo V časti územia vznikol skalný hríb vysoký 2 m, v jeho blízkosti zo zaklinených blokov sa vytvorili skalné okná. Na úpätí skalnej steny sa vytvorili suťové kužele. Je súčasťou Územia európskeho významu Vtáčnik.
- Kláštorská skala – územie tvorí záver hlavného chrbátu JJZ od vrcholovej kóty Vtáčnik a je rozčlenené do skalného mesta s vežami a hradbami vysokými až 15 m. Územie je súčasťou Územia európskeho významu Vtáčnik.