16. ročník Vysoké hory Nitra

Tradičný trojdňový Festival Vysoké hory Nitra,  jeho 16. ročník (24. – 26. 11. 2023) otvorili organizátori: primátor MsÚ Nitra, predseda Nitrianskeho horského spolku a zástupca ŠOP SR, Správy CHKO Ponitrie v piatok premietaním filmov zameraných na environmentálnu výchovu pre žiakov nitrianskych základných škôl. Hlavnou časťou dňa bola prezentácia ochranárov a filmárov prírody Stana Kováča a Janky Dunčičovej na tému:  Takmer všetko o medveďoch. V diskusii deti zaujímali viaceré veci spojené so životom tejto veľkej šelmy. Po vzhliadnutí ďalších filmov bol pripravený kvíz s otázkami a vecnými cenami. Väčšinu žiakov program s prezentáciou upútal a v kvíze sa ich veľa hlásilo, všetci odpovedali správne.

Festival sa stal už tradičným a populárnym podujatím s vysokou návštevnosťou a pozitívnymi ohlasmi zo strany verejnosti a účinkujúcich. Je jedinečným podujatím v Nitrianskom kraji a zároveň zaujal vo svojej kategórii pevné miesto medzi úspešnými slovenskými „outdoorovými“ festivalmi.

Ďalší program pokračoval počas celého sobotného dňa v piatich blokoch, v ktorých sa striedali  jednotlivé filmy a prezentácie hostí. Od roku 2013 sa festival rozšíril o tretí deň – nedeľu, keď je v dopoludňajších hodinách realizovaný tematický poznávací výlet do Zoborských vrchov s výkladom odborníka.

Text: V. Mlynek

Foto: M. Eliašová