Kaňa popolavá (Circus pygargus) patrí medzi najvzácnejšie dravé vtáky hniezdiace na Slovensku. Veľkosť hniezdnej populácie je uvádzaná v rozsahu 10 – 40 párov. Tento druh hniezdi na zemi, častokrát v obilí. V období žatvy, na prelome júna a júla, mláďatá zvyčajne ešte nie sú schopné letu a hrozí im usmrtenie počas žatevných prác. Preto obdobie mesiacov máj a jún patrí dohľadávaniu a zabezpečeniu ich hniezd. Monitoring je mimoriadne časovo náročný. Prioritne sú kontrolované lokality, kde kane hniezdili v predchádzajúcich rokoch.
V území patriacom pod Správu CHKO Ponitrie sme v roku 2024 lokalizovali tri hniezda kaní popolavých (2x v pšenici, 1x v ruderáli). Počas monitoringu sme dohľadali aj jedno hniezdo kaní močiarnych, ktoré hniezdili v rovnakom poraste pšenice ako kane popolavé. Priamu kontrolu hniezd sme obmedzili na minimum, aby sme nezanechali za sebou pachové stopy, ktoré by lákali líšky, túlavé mačky a psy, pričom by hrozila predácia mláďat.
Stav hniezdení bol na konci júna, týždeň pred žatvou, nasledovný:
Hniezdo kaní popolavých č. 1: kým na začiatku júna sme v hniezde (v poraste pšenice) zaznamenali násadu 5 vajec. Na konci júna, po prívalovom daždi, boli v hniezde len 2 mláďatá (v čase kontroly boli staré maximálne týždeň). Počas viacnásobných kontrol sme z diaľky odsledovali, že samica zrejme prišla o samca. V okolí hniezda sa neukázal a samica musela na dlhú dobu opúšťať hniezdo, aby lovila potravu.
Hniezdo kaní popolavých č. 2: v hniezde, v poraste pšenice, boli 3 mláďatá. Na samici sa nám podarilo identifikovať krídelnú značku. Podľa nej sa nám podarilo zistiť, že ide o samicu, ktorá sa vyliahla v roku 2016, pri obci Hergolshausen (Nemecko). Na konci júna mali mláďatá 2-3 týždne.
Hniezdo kaní popolavých č. 3: pár zahniezdil v ruderáli, na konci júna mali ešte len znášku 3 vajec.
Hniezdo kaní močiarnych č. 1: kane močiarne zahniezdili na rovnakom pšeničnom poli ako kane popolavé. Na konci júna mali dve mláďatá, staré cca 3 týždne.
Na konci júna, týždeň pred žatvou, ktorá prebehla 5.-7. júla, sme postavili okolo hniezd v pšenici ohradníky a použili pachové odpudzovače. Ohradníky plnili viacero funkcií. Označovali miesto hniezdenia a pletivo zároveň zabraňovalo mláďatám, aby sa presunuli počas žatvy do priestoru mimo označeného hniezda, kde by ich pokosil kombajn. Bezprostredne po žatve boli hniezda skontrolované, pričom mláďatá boli v poriadku.
Desať dní po žatve sme hniezda skontrolovali opäť. Napriek vynaloženému úsiliu sme zistili, že hniezdenia neboli úspešné a mláďatá boli predované. Uhynuté mláďatá kane močiarnej sme našli cca 30-40m od hniezda. Mláďa kane popolavej z hniezda č. 2 sme našli uhynuté cca 300m od hniezda, ďalšie mláďa z toho istého hniezda sme našli zranené. Veterinárne vyšetrenie odhalilo zlomeninu nohy a krídla. Napriek operácii a veterinárnej starostlivosti mláďa o pár dní uhynulo. Tretie mláďa z tohto hniezda a dve mláďatá z hniezda č. 1 sme nenašli vôbec. Mláďatá v hniezde č. 3 sme našli na konci júla uhynuté v blízkom okolí hniezda.
Hoci hniezdenia neboli úspešné, urobili sme všetko, čo bolo v našich silách, aby sme mláďatá ochránili. Nanešťastie, počas aktuálnej sezóny bolo zraniteľné obdobie medzi žatvou a časom kedy mláďatá mali vyletieť z hniezda príliš dlhé.
Na záver by sme radi poďakovali predsedovi poľnohospodárskeho družstva PD Devio, pánovi I. Jakubičkovi, ktorý s nami ochotne spolupracoval pri zabezpečení hniezd počas žatvy a agrotechnických prác. Poďakovanie taktiež patrí pracovníkom CHKO Ponitrie, dobrovoľníkom, ktorí svoj voľný čas venujú monitoringu a ochrane kaní popolavých a veterinárom, ktorí sa pokúsili o záchranu zraneného mláďaťa.
Text a foto: Tomáš Veselovský (člen Ochrany dravcov na Slovensku)