„Kukučka“ v hniezde orlov

Mladý myšiak v hniezde orlov kráľovských

Asi tak by sa dala nazvať v prenesenom zmysle nezvyčajná situácia v jednom z hniezd orlov kráľovských (Aquila heliaca) na území v pôsobnosti Správy CHKO Ponitrie.

Pri kontrolách hniezd orlov z dôvodu krúžkovania mláďat nás v jednom z nich čakalo prekvapenie – orly kráľovské odchovávali vo svojom hniezde mláďa myšiaka hôrneho (Buteo buteo). Nakoľko bolo už celkom operené, nebolo možné už liezť do hniezda, aby sme ho nevyplašili. Rozhodli sme sa v najbližších dňoch danú situáciu aspoň zdokumentovať fotograficky. No počas fotografovania už mláďa z hniezda odlietalo, a hoci sa vracalo pre potravu, ktorú mu na hniezdo „adoptívni rodičia“ nosili, nepodarilo sa už zachytiť ho súčasne s rodičom na hniezde. Máme len dokumentačné foto obidvoch vtákov na hniezde mobilom cez monokulár zo dňa nálezu.

Takúto situáciu sme v hniezde orlov za viac než 40 rokov, čo sa venujeme ich monitoringu, nezažili. Dokonca z územia Slovenska nepoznáme žiaden podobný prípad a z okolitých krajín je známe odchovanie mláďat myšiaka orlami kráľovskými len jedenkrát z Maďarska. V roku 2014 našli v hniezde orlov kráľovských s dvomi mladými orlami vo veku 5 – 6 týždňov aj dve živé mláďatá myšiaka vo veku 3 – 4 týždne. Predpokladajú, že orly priniesli živé mláďatá myšiakov, vybraté z hniezda na svoje hniezdo ako korisť. Keď ich priniesli na hniezdo, začali pýtať potravu a tak ich začali popri svojich mláďatách kŕmiť. Vtáky totiž nedokážu rozlišovať mláďatá vo svojom hniezde, takže kŕmia v ňom všetko, čo od nich pýta potravu. Preto aj mladú kukučku kŕmia v hniezde rôzne druhy spevavcov.

Z územia Slovenska sú známe prípady z minulosti, kedy myšiaka odchovali orly skalné a krikľavé. V Maďarsku popri spomínanom prípade orla kráľovského to boli štyrikrát orliaky morské, ktoré priniesli na svoje hniezdo živé mladé myšiaky ako korisť. V našom prípade sa však pravdepodobne stalo niečo trochu odlišné. Orly si postavili nové hniezdo už v priebehu januára, zdržovali sa v okolí, ale vajíčka znášajú najskôr koncom marca, ale častejšie až v prvej polovici apríla. Vtedy začínajú znášať aj myšiaky, ktoré sa snažili privlastniť si hniezdo orlov a zniesli do neho svoje vajce. Orly ich vyhnali a zniesli k myšiakovmu vajcu minimálne 1 svoje a zahrievali zmiešanú znášku. Keďže inkubačná doba u myšiaka je v priemere o 10 dní kratšia ako u orlov, mladý myšiak sa vyliahol ako prvý a svoje mláďa už orly  nevysedeli… Zahynulo vo vajci, čo sme zistili následným rozborom orlieho vajíčka po úspešnom vyletení myšiaka z hniezda.

Text: RNDr. Stanislav Harvančík, Ladislav Šnírer, Ing. Viliam Šumichrast

Fotografie: S. Harvančík a L. Šnírer